ДФС

Лист № 8773/7/99-99-15-02-02-17

від 26 березня 2018

Платники єдиного податку дивідендний авансовий внесок не сплачують

Державна фіскальна служба України з метою належного адміністрування податку на прибуток та у зв’язку з надходженням запитів платників податків стосовно нарахування та сплати платниками єдиного податку авансового внеску з податку на прибуток під час виплати дивідендів, керуючись ст.52 Податкового кодексу України у редакції, чинній з 01.01.2018 р. (далі — Кодекс), повідомляє.

Відповідно до пп.14.1.49 п.14.1 ст.14 Кодексу дивіденди — платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Згідно з п.297.4 ст.297 Кодексу дивіденди, що виплачуються платниками єдиного податку третьої групи (юридичними особами) та четвертої групи власникам корпоративних прав (засновникам таких платників єдиного податку), оподатковуються за правилами, встановленими розділами II і IV цього Кодексу.

Відповідно до пп.57.11.1 п.57.11ст.57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток — емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно
від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст.137 цього Кодексу.

Згідно з пп.57.11.2 п.57.11 ст.57 Кодексу крім випадків, передбачених пп.57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток.

Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

З урахуванням внесених Законом України від 7 грудня 2017 року № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» змін, які набули чинності з 01.01.2018 р., обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток за визначеною п.136.1 ст.136 цього Кодексу ставкою не покладається на платників єдиного податку.

Отже, починаючи з 01.01.2018 р., платниками єдиного податку не здійснюється нарахування та сплата авансового внеску під час виплати дивідендів.

Так, під час виплати дивідендів у 2018 році за результатами фінансово-господарської діяльності за 2016, 2017 роки, платники єдиного податку у 2018 році не нараховують та не сплачують до бюджету авансові внески з податку на прибуток.

Якщо рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам прийнято платником єдиного податку — емітентом корпоративних прав у 2017 році, але виплата таких дивідендів до 01.01.2018 р. не відбулася, то у разі виплати таких дивідендів у 2018 році платник єдиного податку — емітент корпоративних прав авансовий внесок з податку на прибуток не сплачує.

Головним управлінням ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДФС довести зазначений лист до відома платників податку і підпорядкованих підрозділів з метою використання у роботі та забезпечити врахування під час проведення контрольно-перевірочної роботи.

В.о. Голови М.ПРОДАН

(1)Лист надіслано на адресу головних управлінь ДФС в областях та м.Києві, Офісу великих платників податків ДФС (прим. ред.).

ТОЧКА ЗОРУ

Судячи з цього листа, питання щодо відсутності у єдиноподатників обов’язку сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів деякі заінтересовані особи все ще вважають неврегульованим. А втім платників єдиного податку прямо названо в ПКУ з-поміж осіб, які такий авансовий внесок не нараховують та не сплачують.

Добре, що ДФС звернула на це особливу увагу. Крім того, вона зазначила, щоне має значення, за які періоди та коли нараховуються дивіденди. Важливо, щовиплачуютьсявони після 1 січня 2018 року, тобто коли діє нова норма ПКУ.

І це правильно, адже обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску виникаєпривиплатідивідендів. Та й нарахування авансового внеску як такого в бухобліку немає.