ДФС

ІПК № 1192/ІПК/22-01-14-07-10

від 23 березня 2018

Продаж квитків на міжміські автобуси та РРО

Головне управління Державної фіскальної служби на запит <…> щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні регулярних спеціальних перевезень пасажирів в міжміському сполученні[відповідає].

Відповідно до ст.3 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями (далі — Закон), суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі — РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1 ст.3 Закону), видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п.2 ст.3 Закону).

Розрахунковий документ — документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну (ст.2 Закону).

Згідно з п.4 ст.9 Закону РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті з оформленням розрахункових документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, вартістю. <…>

Відповідно до п.41 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.97 р. № 176 (далі — Постанова № 176), пасажир повинен мати квиток на проїзд, квитанцію на перевезення багажу міжміськими маршрутами регулярних перевезень, які дійсні тільки на зазначені у них день і рейс автобуса.

Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 25.05.2006 р. № 503 (далі — Наказ № 503) затверджені Типові форми квитків на проїзд пасажирів і перевезення багажу на маршрутах загального користування.

Разом з тим, згідно з п.15 ст.3 Закону суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів» (далі — Закон № 1023). Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.

Враховуючи вищевикладене, суб’єкти господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів, не зобов’язані застосовувати РРО та розрахункові книжки.

Водночас, з метою виконання вимог Закону № 1023 та Постанови № 176, на вимогу пасажирів такі особи зобов’язані видавати відповідні документи за формою, затвердженою Наказом № 503.

ТОЧКА ЗОРУ

Із головним висновком ДФС можна погодитися, але необхідно підкреслити більш чіткий взаємозв’язок між «пільгою» щодо незастосування РРО і РК згідно з п.4 ст.9 Закону про РРО і наявністю типових форм автобусних квитків, які затверджені Наказом № 503. На нашу думку, тільки у разі продажу квитків цих форм можна не застосовувати РРО і РК.